pátek 31. července 2009

Aplikace, které nesmí ve Wizardovi chybět

1. Aktivace Wi-Fi
HTC Wizard má defaultně aktivované pouze Wi-Fi standardu 802.11b, které dosahuje rychlosti pouhých 11 mb/sec. To je pro moderního uživatele (a stahovače HD filmů) prostě málo a tak se na německém fóru ppc-welt.info objevil užitečný tweak, který umožňuje aktivaci rychlejšího Wi-Fi 802.11g. S Wi-Fi standardu g můžeme dosáhnout rychlosti přenosu dat až 54 mb/sec, čímž se konečně dostáváme na nějaké rozumné hodnoty. Rychlejšího Wi-Fi lze dosáhnout buď úpravou v registrech a nastavením těchto hodnot v HLM (HKEY_LOCAL_MACHINE):
  • \COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMask=1
  • \COMM\TNETWLN1\PARMS: dot11SupportedRateMaskG=8
nebo nainstalováním tohoto CAB souboru, který úpravu provede za Vás. Soubor instalujte do paměti zařízení a po dokončení instalace proveďte soft-reset.

2. HTC Task Manager 2Bez této aplikace z dílen HTC si již práci na Wizardovi nedovedu představit. Jde o nástroj, který na obrazovce dnes zobrazí namísto křížku v pravém horním rohu jakousi roletku, po jejímž rozbalení se zobrazí seznam spuštěných programů. Task Manager lze dle libosti přenastavit a například jej optimalizovat pro ovládání prsty. Rovněž umí změnit funkci křížku v ostatních aplikacích - například krátký stisk nastavit na minimalizaci a dlouhý na ukončení. Současnou verzi 2 můžete stahovat na xda-developers.com.

3. Emulátor prostředí JavaPro platformu Windows Mobile existuje tisíce vymazlených apliací, ale přesto se občas hodí i "obyčejná" Java. Osobně jsem si oblíbil Operu Mini a používám ji už přes rok na všech svých telefonech. Zkoušením všeho možného jsem dospěl k názoru, že nejlepší emulátor pro J2ME je Esmertec Jbed build 20090216.5.1. Nic rychlejšího nebo lepšího jsem za dobu, co Wizarda používám nenašl. Build 20090216 se rovněž dá ovládat pohodlně prsty. Taková Opera Mini 4.2 pak běhá i na Wizardovi jako o závod. Emulátor zdarma stahujte zde (xda-developers.com).

4. Internetový prohlížeč
Pokud chci ve svém Pocket PC kvalitní internetový prohlížeč, je to poněkud oříšek. Wizard má pouze 64 mb RAM a procesor TI OMAP850 je taktován na 195 Mhz, tudíž si moc vybírat nemůžu. Zkoušel jsem různé verze Internet Exploreru Mobile a bohužel musím konstatovat, že v5 by byla použitelná tak někdy před 2 - 3 roky (nyní příliš zastaralý a neohrabaný prohlížeč) a v6 je moc hw náročná. Opera Mobile ve verzi 9.5 a vyšší je rovněž nepoužitelná kvuli přílišným hw nárokům a tak nezbývá než sáhnout po něčem starším. Zaujala mě Opera Mobile 8.65, která lze stáhnout jako 30ti denní zkušební verze zde. Sice se nedá kompletně ovládat prsty jako její mladší příbuzní, ale zvládá dost pokročilých funkcí na to, aby porazila IE Mobile 5. Někdy je ale potřeba něco rychle vyhledat, přečíst a podobně a přesně pro takového případy používám Operu Mini v4.2. V kombinaci s Esmertec Jbed je to velmi užitečný pomocník. Oficiální stránky Opery Mini najdete zde.5. Klient pro Twitter
Kdo by dnes neznal populární službu Twitter? Pro její používání z PPC existuje množství klientů, z nihž já používám právě PockeTwit. Vyzkoušel jsem i alternativní programy, ale s žádným jsem nebyl tak spokojen jako s PockeTwit. Aktuální verze 0.75 beta je skutečně povedené dílo. Nejen, že je možné jej plně ovládat prsty, ale můžete si vybrat z bohaté nabídky skinů, nahrávat fotografie, odesílat údaje z GPS a spoustu dalšího. Více Vám řeknou následující screeny:

Aktuální verzi PockeTwit najdete zde.

6. Klient pro Instant Messaging (IM)
Spíše než kvuli funkcím a pohodlí používám Slick ze zvyku. Jeho ranné verze jsem měl již na stařičké Nokii 6681 a ještě předtím na 6600. Nyní ho mám i na Wizardovi a zůstane tam, dokud nenajdu něco lepšího. Hlavním plusem klienta Slick je, že je příjemně jednoduchý a rychlý. Slováci by ale mohli přidat na stabilitě a integrovat alespoň několik základních skinů. Současné verze 0.50 je zatím jen v angličtině. Stahujte ze stránek LonelyCatGames.com.

7. Kancelářské aplikace
Mezi nepostradatelné kancelářské aplikace řadím zajeména Pocket RAR, Total Commander a Smartřády. První jemnovaný je freeware správce archivů, který je pro PPC téměř nezbytný pokud používáte email, nebo alespoň občas něco stahujete z internetu. Stahovat jej můžete včetně lokalizace na stránkách RarLab.com. Total Commander budou znát spíše pamětníci, dnes jej na PC nahradilo mnoho progresivnějších, stabilnějších a bezpečnějších správců souborů. Pro PPC to ale stále je užitečný pomocník. Stahujte zde. Aplikace Smartřády je program umožňující vyhledat spojení v jízdních řádech nejen České republiky. Vyhledávání spojů probíhá offline v datových souborech, které je třeba nejpreve stáhnout a nahrát do PPC (a průbežně aktualizovat). Aplikace bohužel není zdarma a to ani pro vyhledávání ve spojích MHD, které konkurenční programy zdarma nabízí. Smartřády si poradí jak s MHD, tak s vlakovou, autobusovou i leteckou dopravou na území Evropy. Více se dočtete na oficiálních stránkách programu, nebo na následujících screenshotech:

8. Softwarová klávesnice
WM 6.1 mají v základu českou klávesnici od SunnySoftu (InterWrite), která se nahrává z ExtROM, pokud je přístroj počeštěný. Jiná možnost je, že čeština je integrována přímo do ROM a přístroj tak má základní WM klávesnici. S oběma řešeními se dá jakž-takž pracovat a zvyknout si na ně, na trhu jsou ale i zajímavější produkty. Od těch komerčních, až po freeware, jako je například Finger Keyboard (dále jen FK). FK v2.1 dalece překonává komerční konkurenci jak v možnostech nastavení, tak různých doplňcích a snadnosti úpravy. FK se již dočkala lokalizace do nespočtu jazyků a velmi pravděpodobně jde o nejrozšířenější klávesnici vůbec. Možnost změny skinu je jen třešničkou na dortu. VGA verzi stahujte zde. Ostatní rozlišení najdete zde.

9. Záloha kontaktů a dalších osobních údajů
Dříve jsem často na Wizardovi měnil ROM a tak jsem potřeboval aplikaci (nejlépe freeware), která by umožnila zálohu nejdůležitějších dat, jako jsou kontakty, popřípadě SMS zprávy. Hledal jsem tedy na internetu a zkoušel trial verze různých řešení od známých tvůrců, ale nic z toho mé hledání neuspokojilo. Buď se jednalo o kompletní zálohu paměti telefonu anebo nebyl program dostatečně přehledný. Nakonec jsem tedy zamířil opět na xda-developers a našel jsem skvělý PIM Backup. Nejen že je freeware, ale dokonce umí spoustu věcí navíc, které nenajdeme mnohdy ani u komerčních produktů. Aplikace zálohuje kontakty, SMS, seznamy volaných čísel, úkoly, čísla rychlého vytáčení a spoustu dalších věcí. Vy si jen zaškrtnete co zálohovat a co ne a během pár sekund je hotovo. Dokonce si můžete zálohu i naplánovat na určený čas a vše se provede automaticky. Současnou verzi 2.8 najdete na webu autora. Nic se neinstaluje, jen nakopírujete *.exe soubor do telefonu a vytvoříte zástupce do programů.

Toto nejsou zdaleka všechny programy, které nyní používám, je to jen jakési doporučení aplikcí, které by neměli v žádném PPC chybět. Pokud máte i Vy nějaký zajímavý tip tak neváhejte a podělte se s ostatními v komentářích.

čtvrtek 30. července 2009

Firmware 30.011 pro Nokii N78 (changelog)

Je tomu přibližně 10 dní, co Nokia uvolnila další verzi firmware pro Nokii N78. Updatu se brání zatím snad jen stahovači nelegálních aplikací, neboť Nokia s každým novým fw vylepšuje ochranu telefonu a stále více ztěžuje hack přístroje. Jen tak mimochodem, já používal hack na Nokii E51 a to například pro umožnění instalace nových motivů. Je to ale jen jakási berlička a telefon se skutečně otevřeným operačním systémem tím nezískáte, proto jsem od této metody ustoupil.

Mimo ochrany před hackem přináší fw i několik vylepšení pro eticky smyšlející uživatele, pojďme se tedy nyní podívat, která to jsou. Čeho si uživatel všimne na první pohled, je pohotovostní režim. Nokie Nseries (mimo N97) trpí značným neduhem - totiž, že tento režim nelze bez hacku (a významného zásahu do systému přístroje) upravovat jako například u Eseries. Proto na třetí řádce má N78 napevno zakotvenou nabídku "Skenování WLAN". V předchozích verzích fw byla tato nabídka pouze v angličtině, nyní je lokalizována do národních jazyků a to včetně češtiny.

Další novinkou je změna ikonky videocentra a jeho orientace do landscape módu. Co ale opraveno nebylo - vlastní videa, která jsem telefonem natočil se při přehrávání v přístroji často sekají. Ano jde o kvalitu VGA, ale představte si, že si napíšete poznámku do kalendáře, ale pro její správné zobrazení ji budete muset zkopírovat do PC. Trochu uhozené... Další změny ikonky se dočkala i aplikace Hledání, která s novým fw povýšila na verzi 4.10. Změny jsou spíše ve stabilitě, vše funguje jako ve verzi 4.

Několik uživatelů pochvalovalo nový fw, protože to vypadá, že N78 zbavil jednoho nemilého prokletí. Stejně jako E51 tak i N78 čas od času sama změnila datum. Mě se to stávalo výhradně přes noc, když jsem měl telefon vypnutý. Po zapnutí na mě koukal úplně jiný den, než jaký ve skutečnosti byl. Jaké to přineslo nedorozumění si můžete přečíst zde. Od přechodu na v30.011 se tento problém neopakoval.

Nejsem si jistý jestli tuto funkci neměl již předchozí fw, ale nevzpomínám si na ni. Pokud se chce nějaká aplikace napsaná v javě připojit na internet, tak se Vám zobrazí stejné okénko, jako na obrázku výše. Jen pro doplnění: barevný motiv, který vidíte na okolních screenshotech není původní z Nseries, nebo nedejbože dokonce přímo z N78. Původně pochází z E71 a na Nokii ho používám již delší dobu.

Na závěr článku nezbývá než doplnit, že fw ještě nelze aktualizovat "over the air" jako u jeho předchůdce, musíte tedy postaru připojit telefon k PC. Aktualizační soubor má 131 mb, ale poslední dobou jsou servery Nokie poměrně vytížené. Mě se update stahoval rovných 6 sekund, což rozhodně není obvyklé pro soubor o takto malé velikosti. Velkým překvapením je, že změna fw nyní nesmaže z telefonu uživatelská data (tedy telefon neprovede hard-reset po updatu). Otázkou zůstává, zda to přes všechny ty instalované aplikace nezpůsobí nestabilitu přístroje.

Kam dál?

neděle 12. července 2009

SMS Preview: freeware utilitka pro každý den

Norská vývojářská společnost Mobile Nordic, která je známá především v severských zemích, přišla s aplikací SMS Preview, která má vskutku originální koncept. Jde o zobrazování textu příchozích SMS přímo na displeji Vašeho mobilního telefonu, bez nutnosti stisknout jakoukoli klávesu. SMS Preview ocení především řidiči, kteří nebudou muset brát telefon do ruky, pro přečtení zprávy postačí letmý pohled na displej. Radost udělá například i na firemním meetingu, kdy nemusíte rušit ostatní manipulací s telefonem.

Mobile Nordic připravili pro svoje dítko skutečně pohlednou webovou prezentaci, která je nejen přehledná, ale má i oku lahodící design. To se jen tak nevidí, zvláště pokud je aplikace nabízena jako freeware - tedy zcela zdarma. Současný build SMS Preview je 1.11.04 a další verze tu bude co nevidět. V některé z dalších verzích se možná dočkáme i podpory skinů, nyní se ale pojďme podívat, co nabídne aplikace v současném sestavení.

SMS Preview můžete buď stáhnout z webu do počítače a pak nahrát do svého smartphonu se Symbianem, anebo zadat adresu m.smspreview.mobi přímo v prohlížeči v telefonu. V každém případě ale navštivte stránky SMSPreview.net, kde najdete spoustu dalších informací. V současné době aplikace podporuje S60 v3 i v5, takže kompatibilita Vám nemusí dělat starosti. Po úspěšném stažení a nainstalování je třeba ještě aktivace, ale nebojte je (téměř) zdarma. Aplikace sama odešle textovou zprávu na číslo s norskou předvolbou, což Vás vyjde na cca 5 Kč.

Po instalaci Vám v menu přibude ikonka programu, pod niž najdete opravdu jen jednoduché nastavení. Konkrétně 3 položky - zapnutí/vypnutí SMS Preview, nastavení doby, po kterou se má text zprávy zobrazovat a poslední položkou je Check for updates, tedy kontrola aktualizací. Mobile Nordic odvedli kus práce a sám jsem zvědavý, čeho se dočkáme s příchodem dalších verzí programu. Není mnoho freeware aplikací, které by přinášely zcela nové koncepty a měly takovou podporu vývojářů. SMS Preview budu i nadále sledovat a přinášet všechny nové informace.

Copyright

Copyright © 2009—2011. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování a šíření materiálů zveřejněných na těchto stránkách.